Proč se u nás nájemnímu bydlení tolik nedaří
V zemích západní Evropy je běžně zvykem pronajímat si byt nebo dům a nájemní bydlení tu dokonce převažuje před bydlením ve vlastních bytech či rodinných domech. Kdo však očekává, že tento trend zasáhl nebo v blízké budoucnosti zasáhne i Českou republiku, mýlí se. Češi mají ve zvyku udržet si spíše vlastní grunt, máme to v genech po předcích a také jsme k tomu v rodinách častokrát vedeni. Vlastní bydlení je sice o tom, že jste za něj zodpovědní, musíte se o něj starat po administrativní i technické stránce, ale nikdo vás z něj nebude vyhazovat na ulici.
Pronajímatel vás také vyhazovat nebude, jestliže dodržujete smluvní ujednání, ale nikdy předem nevíte, kdy si rozmyslí pronajímaný objekt prodat, nebo se do něj nastěhovat. Takže například měsíc před vánočními svátky dostanete avízo o výpovědi z bytu a máte tři měsíce na to, najít si nové bydlení.
A tím začne nepříjemný stresující kolotoč, kdy musíte shánět nový nájem pokud možno poblíž, ne vždy se to ale podaří a někdy kvůli tomu musíte změnit zaměstnání. Nové bydlení také může být dražší, takže to naruší váš rodinný rozpočet, musíte si zvykat na nové místo, nové prostředí, jiné sousedy a lidi kolem vás, takže si tu budete jistý čas připadat cizí.
Této formě stresu a zároveň vědomí, že jste stále jednou nohou venku na ulici, se špatně čelí zejména mezi staršími lidmi, a tak se vyplatí již v mládí myslet na zadní kolečka a snažit se těmto nepříjemnostem vyhnout. Někteří lidé to řeší nebankovními americkými hypotékami https://www.hypoteka-bez-registru.net/americka_hypoteka/, kde sice také přeplácí, ale hradí tím vlastní střechu nad hlavou, na rozdíl od plateb nájemného, které shrábne majitel nemovitosti, a vy máte jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, jinými slovy jste v podstatě stále bezdomovec. A když se vás někdo zeptá, co pro vás představuje vlastní domov, abyste odpověděli pravdivě, musíte uvést, že žádný svůj vlastní domov v podstatě nemáte.